اصفهان،خیابان شمس آبادی، چهار راه قصر، مجتمع قصر نور، واحد 315    |    32240080-031

متخصص ارتوپدی

فوق تخصص جراحی ستون فقرات
Telegram

قوانین پشت میز نشینی

امروزه ارگونومی یا علم تعامل انسان با محیط زندگی یا کاری خود به صورت یک رشته در دانشگاه  ها تدریس می شود .

از نظر خیلی از افراد نشستن روی صندلی نوعی استراحت است و استراحت هم معمولا در ساده ترین حالت ان انجام می شود .ولی حقیقت اینست که در نشستن روی صندلی فشار زیادی به دیسک ها ی کمری وارد می شود ودر صورت عدم رعایت قوانین مربوطه که اصطلاحا ارگونومی پشت میز نشینی گفته می شود  به مرور زمان سبب فتق دیسک و کمر درد می شود.

سه اصل مهم در این مورد عبارتند از ۱-همواره و در هر شرایطی مثل حالت ایستاده یا نشسته سر باید عمود بر شانه ها و روی لگن باشد  ۲:-نشستن ممتد در محیط کاری حتی در حالت صحیح نباید بسشتر از ۳۰ دقیقه طول بکشد .۳- همواره   چه در حالت تکیه بر پشتی  صندلی و یا عدم تکیه  بر ان  ¸ گودی کمر باید ایجاد وحفظ شود ..پشتی صندلی باید در ناحیه کمر برجسته تر باشد و راستای این پشتی ۱۵ درجه فرا تر از زاویه قائمه یعنی حدود ۱۰۵ درجه  باشد و در عوض صفحه مانیتور رایانه ۱۵ درجه از حالت عمود خارج شده و حاشیه فوقانی ان به عقب متمایل می شود . فاصله چشم ها تا صفحه رایانه باید ۴۰ تا ۷۰ سانتی متر باشددر غیر این صورت  فرایند قوز کردن رخ می دهد  . راستای چشم باید همسطح حاشیه فوقانی مانیتور قرار گیرد بنابراین گاها لازم می شود سطح زیر نمایشگر را بالا اورد .

بالا یا پایین بردن ارتفاع صندلی باید در راستای تنظیم ران و کف پا بر زمین باشد به نحوی که رانها موازی زمین و زایه زانو ها کمی بیشتر از ۹۰ درجه باشد و این بدین خاطر است که عروق و اعصاب پشت زانو از لبه جلوئی صندلی جدا شود و تحت فشار نباشد . . کف کل پا  باید بدون واسطه یا با واسطه زیر پایی¸ با زمین در تماس باشد .

در مدرسه ستون فقرات سهند قوانین   فعالیت های فیزیکی مثل کار های سنگین بدنی و بلند کردن اجسام و ..  یا فعالیت های ساده مثل نحوه خوابیدن و نشستن و غذا خوردن … به عنوان طب پیشگیری برای تمام سطوح از افراد جامعه اموزش داده می شود . و  در صورت بروز مشکلات کمر درد و یا درد مفاصل  ¸ درمانهای ساده مثل دارو درمانی و یا  فیزیو تراپی  ولیزر – مغناطیس   یا رادیو فرکانس درمانی انجام خواهد شد   و در صورت لزوم ¸جراحی توسط متخصصان مرکز در مراکز بیمارستانی ارائه خود شد. مرکز جامع بازتوانی سهند مفتخر است که با بهره مندی از اساتید و متخصصان دانشگاهی ¸اموزش را قبل از درمان ارائه و تاکید می کند ودر مراحل درمان از پیشرفته ترین دستگاههای توانبخشی و کادر درمانی مجرب بهره می گیرد ¸.

 

0
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *