اصفهان،خیابان شمس آبادی، چهار راه قصر، مجتمع قصر نور، واحد 315    |    32240080-031

متخصص ارتوپدی

فوق تخصص جراحی ستون فقرات
Telegram

آموزش

پنج نقطه مهم در ستون مهره ها قابل تعریف است :

  1. مهره های گردنی : مهره های گردنی شامل ۷ مهره است که به ترتیب از ۱ تا ۷ شماره گذاری شده اند . آن ها در ناحیه گردن قرار دارند . مهره های گردنی ظریف ترین و نازک ترین مهره ها به شمار می روند اما بیشترین انعطاف پذیری را به گردن می دهند . نخستین مهره گردن به نام C1  جمجمه را نگه می دارد و اطلس نام دارد . اطلس از نام یکی از تایتان ها گرفته شده است   که کره زمین را بر شانه های خود حمل می کند . جمجمه در هنگام حرکت به سمت بالا و پایین روی مهره اطلس می چرخد . مهره دوم به نام آکسیس امکان حرکت جمجمه و مهره اطلس به سمت راست و چپ را فراهم می کند  .
  2. مهره های تنه : ۱۲ مهره در ناحیه قفسه سینه  یا تنه قرار دارد . مهره های تنه از مهره های گردن بلند تر و ضخیم تر هستند ولی انعطاف پذیری کم تری دارند . زائده خلفی مهره های تنه به جفت شدن مهره های تنه در کنار هم کمک می کند . مهم ترین ویژگی مهره های تنه اینست که هر کدام از آن ها  با یک جفت دنده اتصال دارند و با یکدیگر قفسه سینه را تشکیل می دهند . قفسه سینه از ارگان های حیاتی بدن محافظت میکند  .
  3. مهره های کمری : ۵ مهره در پشت و ناحیه کمر قرار دارند .مهره های کمری از مهره های ناحیه تنه بلند تر و محکم تر هستند . اما انعطاف پذیرترند زیرا در این ناحیه اتصالی به دنده ها وجود ندارد . همه وزن تنه و قسمت فوقانی بدن بر مهره های ناحیه کمر تحمیل می شود از این رو با وجود بزرگی و استحکام این مهره ها می تواند به بروز مشکلات و دردهای کمری منجرشود .
  4. مهره خاجی : این قسمت ستون مهره ها از مهره خاجی تشکیل شده است . یک استخوان منفرد در ستون فقرات بزرگسالان که از به هم پیوستن یا جوش خوردن ۵ استخوان کوچک در دوران بلوغ به وجود آمده است . استخوان خاجی یک استخوان صاف و سه گوش است که  در ناحیه تحتانی ستون فقرات واقع شده است و در بین دواستخوان ران قرار دارد .
  5. استخوان دنبالچه : استخوان دنبالچه یک استخوان منفرد است که از جوش خوردن ۴ مهره  کوچک در دوران بلوغ به وجود امده است . به آن استخوان دم هم می گویند . این ناحیه مشابه با استخوان دم حیوانات دم دار است . در انسان ها این استخوان وزن بدن را در هنگام نشستن تحمل می کند و محلی برای اتصال ماهیچه های نواحی لگن و سرینی را فراهم می سازد . در بسیاری از مردم استخوان دنبالچه از ۴ استخوان کوچک تشکیل شده است در حالی که ممکنست در افراد دیگر از ۵ یا ۳ استخوان تشکیل شده باشد . کوتاهی یا بلندی این استخوان تاثیری در عملکرد بدن نمی گذارد .

آموزش

 

TOS یا بیماری خروجی قفسه سینه چیست؟

تعریف درگیری و خفت افتادن عروق یا اعصاب یا هر دو در ناحیه قاعده گردن می باشد.  علائم و نشانه ...
خواندن بیشتر

اسکولیوز ناشناخته نوجوانی در مدارس اصفهان

   اسکولیوز ناشناخته نوجوانی در مدارس اصفهان دکتر محمدرضا اعتمادی فر1- دکتر عبداله هادی2 –دکتر خلیل اله ناظم1 میثم آبدار3-علی ...
خواندن بیشتر

 ارگونومی خوابیدن  و کمر درد

ارگونومی علم بررسی رابطه محیط فیزیکی اطراف با بدن انسان است . کمر درد  یکی از شایعترین بیماری بشر  امروز ...
خواندن بیشتر

قوانین پشت میز نشینی

امروزه ارگونومی یا علم تعامل انسان با محیط زندگی یا کاری خود به صورت یک رشته در دانشگاه  ها تدریس ...
خواندن بیشتر