اصفهان،خیابان شمس آبادی، چهار راه قصر، مجتمع قصر نور، واحد 315    |    32240080-031

متخصص ارتوپدی

فوق تخصص جراحی ستون فقرات
Telegram

اسکولیوز( انحراف،کژپشتی)

اسکولیوز به معنای انحراف جانبی ستون مهره است. وقتی ستون فقرات را از پشت نگاه میکنیم به صورت یک خط صاف عمودی دیده میشود و وقتی این خط، قوسی شکل یا s شکل می شود به آن اسکولیوز گفته می شود؛ که مردم آن را با نام هایی چون کژپشتی یا کجی کمر و ستون مهره ها می شناسند.

 

ستون فقرات هر فردی دارای انحنا های طبیعی است. این انحنا ها شانه های ما را گرد وکمر ما را فرو رفته به طرف داخل می سازد ،بعضی افراد انحنایی در طرفین ستون فقرات خود دارند که به سادگی با راست نشستن و صاف ایستادن اصلاح نمی شود. این حالت، انحنای جانبی ستون فقرات یا اسکولیوز نامیده می شود. در عکس رادیوگرافی، ستون فقرات کسی که اسکولیوز دارد بیشتر به شکلs  دیده می شود تا به صورت یک خط صاف. این انحنا باعث می شود شانه ها و کمر شخص نا متقارن نظر برسد. بعضی از مهره ها در اسکولیوز ممکن است مختصری چرخیده باشند که باعث بالا آمدن یک کتف بیشتر از طرف مقابل میگردد. عواملی که باعث کجی ستون فقرات میگردند عبارتند از: عوامل غیر طبیعی مادرزادی، عوامل عصبی،عوامل ارثی و بسیاری از عوامل دیگر. اسکولیوز از حمل اشیا سنگین،فعالیت های ورزشی، وضعیت خوابیدن یا ایستادن به خصوص، و یا حتی اختلاف طول مختصر اندام های تحتانی ایجاد نمی شود.

 

اسکولیوز یک تعریف است ونه یک تشخیص، در بیشتر از %۸۰ موارد دلیل به خصوصی برای اسکولیوز پیدا نمی شود. این نوع اسکولیوز ایدیوپاتیک (نا شناخته) نامیده می شود. این نوع بخصوص در میان دختران پیش از بلوغ شایع تر می باشد. اسکولیوز نوعاَ در بچه های ۰–۱ ساله اسکولیوز نوزادی ،از۴–۱۰سالگی اسکولیوز نوجوانی، از۱۱––۱۸ سالگی اسکولیوزجوانی واز ۱۸ سال به بعد اسکولیوز بالغین نامیده می شود.