اصفهان،خیابان شمس آبادی، چهار راه قصر، مجتمع قصر نور، واحد 315    |    32240080-031

متخصص ارتوپدی

فوق تخصص جراحی ستون فقرات
Telegram

سندروم پیریفرمیس(سیاتیک کاذب)

پریفورمیس یک عضله کوچک ولی قوی در عمق لگن می باشد که در دروازه خروجی لگن، عصب سیاتیک را همراهی می کند و بر اثر بعضی مشکلات سبب ایجاد درد باسن و گاها تحریک و اذیت عصب سیاتیک می شود .از آنجایی که عامل این درد سیاتیکی که به کل پا انتشار می یابد فشار ریشه ای در ستون فقرات نمی باشد بنابراین به آن پسودو سیاتیکا  یا سیاتیک کاذب می گویند .

علائم و نشانه های بیمار

در این سندرم بیمار با درد ناحیه پشت لگن مراجعه می کند که گاها به اندام تحتانی منتشر هم می شود بیمار از درد حین نشستن یا راه رفتن شاکی است. درد این بیماران برخلاف سیاتیک واقعی زمانی تشدید می شود که مفصل زانو و لگن در شکم جمع و بعد به سمت پای مقابل منحرف شود .

علت چیست؟!

علت این مشکل معمولا سابقه ای از یک ضربه به باسن مثل زمین خوردن می باشد که سبب التهاب و کوتاهی یا انقباض عضله مربوطه می شود اما گاها بصورت خودبخودی در بعضی شرایط خاص نمود می کند که ناشی از میکروتروماهای مکرر می باشد نشسن بر روی کیف های جیب پشتی یا نشستن روی اجسام سخت مثل صندلی های چوبی یا زین دوچرخه می تواند سبب ساز این درد ها شود.بعد از تعویض مفصل لگن با رویکرد خلفی نیز گاها این مشکل بروز می کند .

 

یافته های تصویر نگاری

در بررسی های تصویر نگاری یا عصبی معمولا یافته پاتولوژیک در دیسک بین مهره ای یا دیگر جاها یافت نمی شود.

 

درمان های متداول

درمان، همواره غیر جراحی  است و مهمترین درمان ˓ورزشهای کششی مربوط به این عضله خاص هست و همزمان  پرهیز از رفتارهای تحریکی مثل گذاشتن کیف جیبی  پشتی یا نشستن روی سطوح سخت و سرد می باشد .

دارو درمانی یا تزریق ناحیه ای کمک کننده است .استفاده از داروهای ضد التهاب و شل کننده عضلانی موثر است .تزریق بوتاکس و یا کورتون و بی حسی نیز بی تاثیر نیست . گرم نگاه داشتن محل نشیمنگاه با کیف های اب جوش  نیز مهم است.

فیزیوتراپی های نسل جدید با بکار گیری از اواج شوک ویو و یا الکترو مغناطیس روش های دیگری از درمان می باشند .

جراحی و ازاد سازی این عضله به ندرت مورد پیدا  می یابد.