دکتر عبدالله هادی| فوق تخصص جراحی ستون فقرات

خانه شناخت بیشتر و بهتر ستون مهره ها

شناخت بیشتر و بهتر ستون مهره ها

ستون مهره ای افراد بالغ از 26 مهره تشکیل شده که به قسمتهای زیر تقسیم می شود :

– 7 عدد مهره گردنی در ناحیه گردن .

– 12 عدد مهره سینه ای که در قسمت پشت حفره قفسه سینه قرار دارد .

– 5 عدد مهره کمری که در ناحیه کمر است .

– 5 عدد مهره خاجی که با یکدیگر جوش خورده و استخوان خاجی نامیده می شود .

– مهره های دنبالچه ای که به یکدیگر جوش خورده و یک یا دو استخوان دنبالچه را به وجود می آورند . پیش از جوش خوردن مهره های خاجی و دنبالجه تعداد کل مهره های ستون مهره ای 33 عدد بوده است.

 

ناحیه گردنی 

ناحیه گردنی ستون فقرات در انسان از ۷ مهره تشکیل شده است که به ترتیب از بالا به پایین نام گذاری می شوند. برای نمایش مهره های گردنی از حرف C که مخفف کلمه (cervical) می باشد استفاده می کنند، که از بالا به پایین بترتیب عبارتند از:C1 تا C7.

در ناحیه گردنی مهره اول C1  و مهره دوم C2 دارای نام های مخصوص خود می باشند که عبارتند از اطلس (C1) و آکسیس (C2).

خم و راست شدن و نیز گردش سر روی گردن بیشتر بر روی مفصل آتلانتو-اکسیپیتال صورت می گیرد؛ هر چند، دیگر مفاصل گردن نیز در این اعمال دخالت داشته و همکاری می کنند.

اصلی ترین و مهم ترین اختلالات این ناحیه آرتروز ، فتق و اسپاسم عضلات گردنی می باشد.

 

 

ناحیه سینه ای یا پشتی 

ناحیه پشتی ستون فقرات انسان که در علم پزشکی به آن توراکس(thorax) می گویند از ۱۲ مهره تشکیل یافته است. که به ترتیب از T1 تا T12 نام گذاری می شوند. این ناحیه باعث اتصال دو ناحیه کمری و گردنی به هم می شود.

جالب است بدانید که مهره های پشتی با اتصال به دنده ها  باعث ایجاد قفسه سینه می شوند.قفسه سینه از ارگان های مهمی مثل قلب و ریه ها حفاظت می کند.

اصلی ترین و مهم ترین اختلالات این ناحیه اسکولیوز(کژ پشتی) ، کیفوز(کوژ پشتی) می باشد.

 

ناحیه کمری

ناحیه کمری ستون فقرات از ۵ مهره تشکیل یافته است  که با توجه به اینکه در علم آناتومی به ناحیه کمری لومبار(Lumbar) گفته می شود برای نام گذاری آن ها به ترتیب از L1 به L5 پیش می رویم.

بیشترین لود و فشار ستون فقرات بر این ناحیه اعمال می شود و همین عامل سبب بروز مشکلاتی در این ناحیه همچون دیسک و گودی بیش از حد (لوردوزیس) می شود.

 

ناحیه دنبالچه ای

قسمت دنبالچه ای ستون فقرات قسمت انتهایی بوده که نسبت به سایر نواحی  از اهمیت کمتری برخوردار بوده و معمولا مشکل حاد آن اسپاینابیفیدا می باشد.